Co warto wiedzieć o kabinach prysznicowych

Decydując się na zakup nowej kabiny prysznicowej, warto wziąć pod uwagę jej najważniejsze parametry funkcjonalne, a dopiero potem estetykę. Z tą ostatnią nie będzie problemu: wybór jest ogromny i można znaleźć kabinę, która będzie się świetnie prezentowała w danej łazience. Największy kłopot mają posiadacze małych łazienek, tych w blokach, bo tam po prostu mało co się zmieści. Ale i oni znajdą coś dla siebie np. pod adresem https://strefalazienek.pl/436-sanswiss.

A mogłoby więcej

Mogłoby, bo od wymiarów kabiny prysznicowej zależy komfort jej użytkowania. Młodzi ludzie wezmą przy tym zapewne pod uwagę, że czasem pod prysznic wchodzą dwie osoby jednocześnie. W najmniejszej kabinie 70 × 70 cm będzie im bardzo ciasno. Kabiny produkowane są także w większych rozmiarach, nawet 90 × 150 cm, takie ale wymagają już nieco większej łazienki.

Najczęściej kabina staje w rogu łazienki, bo tam zabiera najmniej miejsca, ponadto nie potrzebuje dwóch ścianek, przez co jest tańsza. Może jednak stać w dowolnym miejscu, nawet na samym środku, o ile oczywiście zawczasu hydraulik doprowadzi tam wodę i wykona odpływ.

Istnieją kabiny bez drzwi, tzw. walk-in. Są stosunkowo drogie, duże, ale piękne. Mają jednak pewną wadę: ponieważ nie można się w nich zamknąć, jest tam chłodniej niż w kabinie zamykanej, którą ogrzewa dodatkowo ciepła para wodna. Skłania to do korzystania z cieplejszej wody, co oczywiście powoduje nieco wyższe koszty. Ponadto para wodna z otwartej kabiny bucha na łazienkę i trzeba mieć w niej sporo miejsca oraz dobrą wentylację, by nie zaparowały lustra.

Jaki brodzik do kabiny?

Można z brodzikiem lub bez, z wysokim lub niskim. Jeżeli decydujemy się na brodzik (na ogół są sprzedawane oddzielnie), najlepiej wybrać model przeznaczony do konkretnej kabiny, bo to daje pewność, że wszystko będzie do siebie pasowało, a i szczelność zostanie zachowana. Wybierając wysokość brodzika warto pamiętać o osobach starszych oraz dzieciach: wchodzenie i wychodzenie może im sprawiać kłopot, a nawet stwarzać ryzyko potknięcia się i niebezpiecznego upadku.

Lepsze są więc niskie brodziki oraz kabiny bez brodzika, które montuje się bezpośrednio na podłodze – odpowiednio wyprofilowanej i wyposażonej w odpływ. To musi być naprawdę mądrze wykonane, w przeciwnym razie woda z kabiny może podtapiać łazienkę.

Jakie wybrać drzwi?

Drzwi z tworzyw sztucznych są najtańsze i mają ogromną zaletę: nie stłuką się. Inaczej jest z drzwiami szklanymi, ale te są już podatne na stłuczenie, zwłaszcza, gdy są cienkie. Grubość szkła hartowanego w drzwiach kabin wynosi od 3 do 8 mm, oczywiście im grubsze szkło, tym mniej narażone na stłuczenie. Grubsze szkło jest jednak cięższe i droższe.

Komentarze i pingowanie obecnie wyłączone.
Powered by WordPress