Darłowo i Darłówko – czy wiesz czym różnią się od siebie?

Darłowo i Darłówko to podobnie brzmiące nazwy, które odnoszą się do innych lokalizacji. Każdy, kto przynajmniej raz w życiu planował wyjazd nad polskie morze zastanawiał się, gdzie powinien się udać. Jakie są główne różnice między tymi miejscami? W którym z nich zwiedzimy więcej zabytków, a gdzie uda nam się popływać tramwajem wodnym? Zobaczcie co trzeba wiedzieć, wybierając się do królewskiego miasta nad Bałtykiem.

=============

Położenie oraz podstawowe informacje
Darłowo to nadmorska miejscowość leżąca w północno-zachodniej Polsce, w województwie zachodniopomorskim. Największe miasto powiatu sławieńskiego jest zamieszkiwane przez 14 308 mieszkańców. Darłowo jest usytuowane nad Morzem Bałtyckim, w dolinie rzek Grabowej i Wieprzy. Całkowita powierzchnia wynosi 20,21 km2.

Darłówko jest nadmorską częścią Darłowa, inaczej nazywane również osiedlem samorządowym oraz jednostką pomocniczą miasta. Jest położone w tym samym miejscu, jednak stanowi północno-zachodni obszar miasta, oddzielony od głównej zabudowy podmokłym terenem. Darłówko należy do chronionego obszaru Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego.

2

Krótki zarys historyczny
Według pism w XI wieku istniała już warownia lub gród o nazwie Dirlov czy Dirlovo. Mieszkańcy zajmowali się głównie tkactwem, żeglarstwem oraz połowem ryb. W 1271 roku Dirlov otrzymało prawa miejskie. Miasto często zmieniało właścicieli, którzy w zależności od swojej polityki prowadzili je w odmiennych kierunkach. W 1497 roku ogromna fala zalała sporą część terenu, porywając ze sobą cztery statki. W 1568 roku miało miejsce starcie sił Zygmunta Augusta ze szkockimi i szwedzkimi okrętami, które wygrał ówczesny Król Polski. Dirlovo było często niszczone przez pożary i powodzie, jednak za każdym razem było odbudowywane przez mieszkańców, których liczba sięgała zaledwie kilku tysięcy osób. W późniejszych latach przemianowano nazwę miasta na Rugenwalde z powodu kiełbasy Rugenwalder Teewurst, która była produkowana w rejonie. W mieście, podczas drugiej wojny światowej w testach największych dział w historii świata brał udział sam Adolf Hitler. W 1946 roku, po wojnie, wysiedlono niemiecką ludność i włączono miasto Darłowo do województwa szczecińskiego.
Nieco krótszą historią może pochwalić się Darłówko, w którym w 1814 roku otwarto kąpielisko morskie stanowiące naturalny obszar wypoczynkowy w mieście. Do 1945 roku nosiło nazwę Rugenwaldermudne, by po 3 latach otrzymać znaną do dnia dzisiejszego nazwę Darłówko.

Turystyka
Darłowo posiada wiele zabytków, które powinna odwiedzić każda wypoczywająca nad morzem osoba. Warte obejrzenia jest stare miasto, które zachowało swój dawny, średniowieczny układ. W Darłowie można również zwiedzić nadmorski gotycki Zamek Książąt Pomorskich z XIV wieku.

3  Źródło: Wikipedia.pl

Więcej atrakcji jest jednak zlokalizowanych w Darłówku, w którym funkcjonuje rozsuwany most dostępny dla rowerzystów i dla pieszych oraz wspaniała latarnia morska z XIX wieku. Wiele osób wybiera się do dzielnicy miasta Darłowo, by wypocząć nad brzegiem morza, a panują do tego idealne warunki – znaczna wilgotność powietrza przesyconego jodem oraz duże nasłonecznienie gwarantujące przyjemne kąpiele słoneczne. Rozległe lasy należące do chronionego obszaru są gwarancją czystego powietrza. Listę najważniejszych zabytków i atrakcji możecie zobaczyć TUTAJ.

Noclegi i zakwaterowanie
Planując nocleg w Darłówku, upewnijmy się, że nie pomyliliśmy go z Darłowem. Dzielnica miasta oferuje bogatszą bazę noclegowo-wypoczynkową z bezpośrednim dostępem do morza. Jeśli nie jesteście pewni, gdzie znaleźć noclegi w Darłówku (a wiele baz noclegowych wprowadza w błąd) zerknijcie na stronę .

Drogi dojazdu
Do Darłowa można dotrzeć na wiele sposobów. Jeśli zdecydujemy się na podróż samochodem, możemy wybrać drogi krajowe 37 lub 6 oraz wojewódzkie 203 lub 205. Miasto może pochwalić się również połączeniem kolejowym, jednak jest ono aktualnie nieczynne. Darłowo szczyci się również mariną, która jest w stanie pomieścić ponad 70 jachtów i łodzi rybackich. W porcie można natomiast skorzystać z kontenera sanitarnego oraz źródła energii elektrycznej.

Do Darłówka możemy dotrzeć drogami powiatowymi 0552Z oraz 0561Z. Między obiema częściami dzielnicy funkcjonuje rozsuwany most, który jest jednak wyłączony z ruchu samochodowego. Ogromną atrakcją w Darłówku są również tramwaje wodne, które transportują turystów na trasie Darłowo-Darłówek oraz w drugą stronę.

Darłowo i Darłówko – ważne telefony
Jeśli planujecie wakacje w Darłowie lub Darłówku, powinniście zapisać sobie kilka ważnych telefonów oraz adresów, które nie raz uratują wam życie. Oto one:

darlowo-i-darlowko--wazne-telefony--2png

Lato już w pełni
Sezon wakacyjny już trwa, pomimo tego, że kalendarzowe lato jest jeszcze przed nami. Każda osoba odwiedzająca nadmorskie okolice powinna wiedzieć, czym różni się Darłowo od Darłówka, choćby dlatego, by wiedzieć gdzie lepiej zarezerwować nocleg, lub w którym miejscu będzie mogła zwiedzić Zamek Książąt Pomorskich. Zaplanujcie trasę i ruszajcie w drogę – w końcu lato to najlepsza pora na kąpiel w polskim morzu.

Źródła:
www.wikipedia.org

Możesz zostawić wiadomość, lub informacje zwrotną (trackback) do własnej strony.

Zostaw odpowiedź

Powered by WordPress