Urlop w małej firmie też jest możliwy

Dla mikro przedsiębiorców sezon urlopowy to duże wyzwanie. Każda nieobecność pracownika, czy też właściciela oznacza mniejsze utargi. Z wypoczynku jednak nie można i nie warto rezygnować. Jak zapewnić sobie spokojne wakacje i nie martwić się comiesięczne zobowiązania?

W mikro firmach zatrudnia się nie więcej niż 5 osób. Mała liczba pracowników wiąże się z jednej strony ze stosunkowo niskimi kosztami wynagrodzeń, ale z drugiej – z koniecznością starannego planowania każdej nieobecności i zastępstw.

W okresie letnim, problem z zapewnieniem ciągłości pracy przedsiębiorstwa jest na tyle duży, że sporo małych firm zamyka swoje podwoje na kilka tygodni. Dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą oznacza to, że stałych wydatków nie zrealizuje z bieżących przychodów. Miesięczne koszty prowadzenia firmy nie są małe, składki na ubezpieczenia społeczne, podatki, opłaty za media, czy najem lokalu, a także wynagrodzenia pracowników to kilka lub kilkanaście tysięcy złotych . Brak środków na ich sfinansowanie, nie jednego przedsiębiorcę odwiódł już od pomysłu wyjazdu na choćby kilkudniowe wakacje.

Regeneracja sił po całym roku pracy jest koniecznością, jeśli chce się utrzymać swoją produktywność na wysokim poziomie. Aby nie zamartwiać się o rachunki na plaży, czy w czasie rodzinnej wycieczki, warto zabezpieczyć finanse firmy przed sezonem urlopowym.

Najlepszym sposobem na spokojne wakacje jest odkładanie części zysków na okres letni. Wiele, zwłaszcza nowo powstałych przedsiębiorstw, nie ma jednak na tyle wysokich przychodów, by z tej puli przeznaczać jakiekolwiek sumy na wakacyjne cele.

Dobrym rozwiązaniem może być kredyt dla firm. Czy mała, w dodatku, początkująca firma może uzyskać taki zastrzyk finansowy? Choć przez lata trudno było o przychylność banków w tym względzie, to w ostatnim czasie sytuacja mikro firm uległa znacznej poprawie. Zasadniczym problemem drobnych przedsiębiorców, od zawsze była zdolność kredytowa. Przy krótkim okresie funkcjonowania, trudnych do oszacowania i niewielkich przychodach, banki odmawiały udzielenia pomocy lub drastycznie obniżały kwoty przyznawanych kredytów. Teraz polityka kredytowa niektórych banków zaczyna się zmieniać na korzyść sektora małych przedsiębiorstw.

Uruchamiane są instrumenty ułatwiające przyznawanie kredytów, m.in. gwarancje rządowe. Wiele zmienia się też w samym sposobie załatwiania pomocy finansowej. Do liderów wśród banków, które wychodzą naprzeciw przedsiębiorcom należy Idea Bank. Warto o nim wspomnieć, gdyż tu ubieganie się o kredyt firmowy trwa kilka minut i całą procedurę można przejść on-line. W tempie iście ekspresowym, kredytobiorca dowiaduje się, czy i w jakie wysokości środki z kredytu zostaną przelane na jego konto.

Czy warto rezygnować z wakacji? Z pewnością nie. Oderwanie się od biznesu na kilka dni może zaowocować nowymi pomysłami na przyszłość, zastrzykiem niezbędnej energii, dobrym samopoczuciem, a także brakiem rozgoryczenia i niechęci do własnej działalności.

Możesz zostawić wiadomość, lub informacje zwrotną (trackback) do własnej strony.

Zostaw odpowiedź

Powered by WordPress